25-lecie Samorządu terytorialnego

27 maja odbyło się kolejne sulechowskie spotkanie tym razem poświęcone 25 leciu Samorządu Terytorialnego w Polsce. Zaproszonych gości i uczestników spotkania powitała dyrektor biblioteki Teresa Zawalna. Burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny przedstawił funkcjonowanie samorządu na terenie naszej gminy i wymienił osiągnięcia kolejnych kadencji samorządu, oraz przybliżył mieszkańcom ideę samorządności odpowiadając na zadane pytania. Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Kaczmar zwrócił uwagę na to, że aktualna rada różni się od poprzednich tym, że dzięki jednomandatowym okręgom wyborczym weszli do niej ludzie popierani przez mieszkańców, a nie przez partie polityczne. Spotkaniu towarzyszyła wystawa przygotowana wspólnie z Działem Promocji Urzędu Miejskiego w Sulechowie poświęcona „25 leciu sulechowskiego samorządu” prezentująca składy Rady Miejskiej w Sulechowie od 1990 roku do chwili obecnej oraz kolejnych burmistrzów. Historię samorządu terytorialnego w Polsce przedstawiła dr Żaklina Skrenty wykładowca z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie. Obecnie samorządy mają kluczowe znaczenie dla stabilizacji i rozwoju kraju. To one decydują m.in. o tym, jak nam się żyje i jak świadczona jest większość usług publicznych, a sprawnie funkcjonujące samorządy to podstawa budowania zaufania obywateli. Obchody 25 lecia samorządności to dobry moment do dyskusji nie tylko o historii, ale także o przyszłości samorządu w Polsce.Po wysłuchaniu wykładu i obejrzeniu wystawy uczestnicy mogli również podziwiać prezentowane w Oddziale dla Dzieci prace przedszkolaków z Przedszkola nr 6 „Tęczowa Szóstka” w Sulechowie wykonane na konkurs rodzinny „Pojazdy z odpadów”.