8 września 2021 r. spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z poetą, dziennikarzem Eugeniuszem Kurzawą oraz promocja najnowszej książki „Spis treści. 66 postaci, które…”

WSTĘP WOLNY, ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH

Eugeniusz Kurzawa o swojej najnowszej książce „Spis treści. 66 postaci, które…”
Autor pisze: Pozazdrościłem autorom wspomnień, gawęd i memuarów, ludziom, którzy wydali pamiętniki lub dzienniki i utrwalili w nich swych przyjaciół, bliskich, znajomych, a często i oponentów. Nie jestem ani znany, ani ważny, ot, prowincjonalny poeta wywodzący się z małego miasta nad Odrą. Jednak zdarzyło mi się w życiu otrzeć o kilkanaście ciekawych postaci, niekiedy zamienić z nimi parę zdań, wspólnie podróżować lub biesiadować. Pomyślałem: opiszę te fakty, zdarzenia, spotkania, nawet jeśli dla tychże osób były to tylko epizody, dawno już zapomniane odpryski w ich bogatej biografii, ba, nawet jeśli mnie już zupełnie nie pamiętają. Lecz zapis zostanie jako świadectwo, dokument życia chłopaka wywodzącego się „gdzieś z Polski”, a nie z wielkiego świata, Poznania czy Krakowa – lub stolicy, gdzie zresztą nigdy nie chciał mieszkać. Nie ciągnęły go salony i awanse, czyli tzw. kariera. Mimo wszystko coś tam zauważył, przeżył i kogoś interesującego spotkał, zachował

O bohaterach „Spisu treści”: są to w znacznej części osoby, z którymi czuję się związany emocjonalnie, ważne dla mnie z powodów artystycznych i życiowych, nierzadko sławne, ale też istotne dla kultury polskiej, a w kilku wypadkach nawet światowej.

Eugeniusz Kurzawa – poeta, edytor, animator życia kulturalnego, dziennikarz, były wieloletni prezes zielonogórskiego oddziału Związku Literatów Polskich, oddany pracy na rzecz promocji i zachowania od zapomnienia lubuskich twórców i ich dorobku. Urodził się 3 stycznia 1954 r. w Kościanie, jednak od urodzenia związany ze Zbąszyniem. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze (1980). Mieszka w Wilkanowie pod Zieloną Górą. Autor kilkunastu zbiorów wierszy, debiutował tomikiem „Serial codzienny” (1979), ostatni zbiór to „Ćwiczenia z rozpaczy” (2011). Jego utwory tłumaczono na języki: rosyjski, litewski, niemiecki, estoński, angielski, białoruski oraz łużycki. W 2012 r. wydał pozycję „Andrzej K. Waśkiewicz. Miejsca opuszczone”, potem „Obrazki prowincjonalne prozą” (2014), a następnie dwa opracowania dorobku krytycznego A. K. Waśkiewicza. Kolejne książki to „Region Kozła. Vademecum” (2018), “Szlakiem drewnianych kościółków Regionu Kozła” (2019), “Biała Dama z pękiem kluczy. 111 legend Regionu Kozła” (2019). Także w 2019 r. w cyklu Zeszyty bibliograficzne ZLP ukazała się bibliografia jego twórczości. Nagrodzony Nagrodą Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1987, Warszawa), Nagrodą Kulturalną Prezydenta Zielonej Góry (1995 – wraz z żoną Lidią, powtórnie w 2019), medalem „Gloria Artis” – Zasłużony kulturze (2011). Na niwie literackiej uhonorowany Lubuskim Wawrzynem Literackim (2003), Nagrodą im. Jarosława Iwaszkiewicza (2016) oraz Zielonogórską Nagrodą Literacką „Winiarka” (2019) i Laurem honorowym ZLP im. Janusza Koniusza (2019).
(źródło: Biblioteka Norwida w Zielonej Górze).

 

Może Ci się również spodoba