12. odsłona Narodowego Czytania za nami…
W słoneczny sobotni poranek na skwerze przy bibliotece zgromadziliśmy się, aby wspólnie czytać i słuchać fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886 - 1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160 - lecie obchodzimy w tym roku.
Pięknie dziękujemy wszystkim czytającym: Liwii Mazurczak - Mistrzyni Pięknego Czytania 2022 (uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie), poetkom - Jadwidze Filistowicz i Elżbiecie Kunie- Kwiecińskiej, Kindze Pszonce -przedstawicielce ZHP (uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Sulechowie), Wojciechowi Sołtysowi - burmistrzowi Sulechowa, Zbigniewowi Trompie - wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej w Sulechowie, Przemysławowi Mikołajczykowi - radnemu Rady Miejskiej w Sulechowie, Andrzejowi Kowalskiemu- przedstawicielowi UTW w Sulechowie, Gracjanowi Wawrzyniakowi - uczniowi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
w Sulechowie. Jak zawsze byliście wspaniali.
Dziękujemy publiczności za wspólnie spędzone prawie 2 godziny z lekturą „Nad Niemnem”, również byliście fantastyczni. Serdeczne podziękowania dla Sulechowskiego Domu Kultury za wypożyczenie nam leżaczków oraz nagłośnienie imprezy. Dziękujemy również zielonogórskim skautom oraz Panu Andrzejowi za pomoc w sprzątaniu. Na koniec szczególne podziękowania dla pana Zbigniewa Trompy za naręcza pięknych jesiennych bukietów znad Odry.
Lekturą Narodowego Czytania w przyszłym roku będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego, już dziś serdecznie zapraszamy!!!

narodowe-czytanie-12
narodowe-czytanie-11