Cała Polska czyta dzieciom 2021

Cała Polska czyta dzieciom – kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Nasza Biblioteka propaguje ideę czytania przez cały rok, a szczególnie w  dniach w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania. W tym roku w dniach 26.05 – 01.06.2021 w jubileuszowym XX Głośnym Czytaniu Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów” uczestniczyło 364 przedszkolaków z przedszkola „Gucio”, „Dobra Wróżka” oraz „Tęczowa Szóstka”, a czytali im pracownicy Urzędu Gminy, słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dyrektorzy placówek kultury oraz innych instytucji pozarządowych. Wśród czytających był Wojciech Sołtys, Magdalena Klucznik, Marzena Arendt – Wilczyńska, Tomasz Rybarczyk, Agnieszka Łukaszenko – Woźnica, Teresa Zawalna, Zofia Rosolska, Magdalena Dziurman, Anna Baranowska, Zofia Żygadło, Krystyna Jędrosz i Andrzej Kowalski.  Czytane były książki rekomendowane przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Wśród czytanych książek nie zabrakło serii o Kici Koci, serii o żółwiu Franklinie, serii o przygodach Tupcia Chrupcia. Pojawiła się również niezapomniana „Lokomotywa” Juliana Tuwima, której część treści została odczytana wspólnie z przedszkolakami, bo jak się okazało niektórzy wiersz znali na pamięć. Każde spotkanie z grupą przedszkolną kończyło się obdarowaniem dzieci słodkościami. Wszystkim uczestnikom XX edycji Cała Polska Czyta Dzieciom serdecznie dziękujemy, i tym co czytali, i tym co słuchali. Podziękowania również składamy dla Przedszkola „Tęczowa Szóstka” i pani Jolancie Dzierżanowskiej za pomoc w przygotowaniu wystroju sali.