Działalność kulturalna

„ Sulechowskie kluby sportowe 1945 – 2015”

6 października Burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny otworzył w czytelni dla dorosłych wystawę
„ Sulechowskie kluby sportowe 1945 – 2015” Sulechowianka, Ogniwo, Kolejarz, Spójnia, Unia, SKS Liceum Pedagogiczne, Zawisza, Piast, Lech, Orion przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną Gminy Sulechów, Sulechowskie Towarzystwo Historyczne i Ośrodek Sportu i Rekreacji Sulechowianka. Na otwarcie wystawy przybyli trenerzy, zawodnicy, ich rodziny oraz ludzie związani ze środowiskiem sportowym.Uroczystość była doskonałą okazją do przypomnienia ważnych sportowych wydarzeń minionych lat.

 

 

 

                                               akcja e-motywacja

8 pażdziernika biblioteka gościła seniorów z Centrum Usług Socjalnych w Kruszynie na spotkaniu z cyklu akcja: e – motywacja. Celem spotkania było podkreślenie ważności angażowania się w pomysły grupowe. O tym, że w „grupie jest siła” i „razem możemy więcej” przekonywali Emilia Krakowska – aktorka filmowa i teatralna i Tomasz Kozłowski – psycholog, szkoleniowiec, ratownik GOPR oraz skoczek spadochronowy, który będzie gościem specjalnym każdego z odcinków. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się co mogą zrobić ważnego dla siebie i dla innych, kiedy będą razem współpracować. W trakcie transmisji seniorzy mogli zadawać gościom spotkania pytania.

Katarzyna Enerlich

Spotkanie autorskie z Katarzyna Enerlich odbyło się w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Pisarka już w wieku 12 lat zadebiutowała artykułem w „Płomyku” na temat rodzinnego Mrągowa, z którym związana jest do dziś. Historie, które opisuje w swoich książkach są historiami prawdziwymi zasłyszanymi i zaczerpniętymi z życia. Największą popularnością wśród czytelniczek cieszy się seria Prowincja. Podczas spotkania barwnie opowiadała o swoim życiu zarówno osobistym jak i literackim. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a jego zwieńczeniem było nabycie książek z dedykacją i pamiątkowa fotografia.

 

„Bukiety z liści klonu”

Słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sulechowie przeprowadziły 12 października warsztaty plastyczne dla dzieci. Za materiał posłużyły kolorowe liście klonu z których powstały piękne jesienne bukiety róż o różnych barwach i odcieniach.

 

„Z książką na walizkach”

2 października odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci z Małgorzatą Strękowską-Zarembą, która przyjechała do Sulechowa w ramach ogólnopolskiej akcji „Z książką na walizkach”. Akcja ta ma na celu promowanie literatury dla dzieci poprzez bezpośredni kontakt autora z młodymi czytelnikami. Na zakończenie spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny na komiks „Na tropie tajemnic naszego regionu”. Autorzy trzech wyróżnionych prac otrzymali w prezencie od autorki książki opatrzone autografem. Pozostali uczniowie mieli możliwość zakupienia książek pisarki wraz z dedykacją.

„Dary jesieni”

1 października Oddział dla Dzieci gościł grupę przedszkolaków, która po wysłuchaniu bajki uczestniczyła w warsztatach plastycznych ph. „Dary jesieni”.Pod kierunkiem Anny Staniszewskiej dzieci wykonały kolorowe warzywa i owoce, które następnie przykleiły na plansze tworząc kolorową jesienną ekspozycję .

 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Oddział dla Dzieci odwiedził w środę komendant Straży Miejskiej w Sulechowie Krzysztof Sadowski.
W ramach programu BEZPIECZNA GMINA przeprowadził zajęcia edukacyjne ph. „Bezpieczna droga do szkoły”. Posługując się planszami  o ruchu drogowym przedstawił podstawy bezpiecznego dotarcia uczniów do szkoły. W trakcie przeprowadzonej pogadanki funkcjonariusz zwrócił szczególną uwagę na bezpieczne zachowanie na drodze w różnych sytuacjach, omówił  zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię na przejściach dla pieszych. Komendant podkreślił jak ważne są  elementy odblaskowe umieszczone na ubraniach bądź plecakach dzieci, które powodują lepszą widoczność na drodze w porze wieczorowo – nocnej. Uczniowie mieli możliwość próbnego zgłoszenia niebezpiecznego zdarzenia dzwoniąc pod numer 112.
Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 3 w Sulechowie.

 

Spotkania z przedszkolakami i uczniami

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego w Oddziale dla Dzieci kontynuowane są spotkania z przedszkolakami i uczniami. Już odwiedzili nas uczniowie klasy III z SP 1 z wychowawczynią Panią Renatą Siemaszko oraz przedszkolaki z Przedszkola nr 7 „Pod Muchomorkiem” z Panią Anią Staniszewską. Spotkanie z książką jest uzupełnieniem domowego czytania a opowiadanie baśni i legend dla najmłodszych stwarza szansę na czysty kontakt ze słowem pisanym. Zapraszamy wszystkie dzieci do korzystania z głośnego czytania bajek, lekcji bibliotecznych. Zachęcamy do wspólnie spędzonego czasu z książką, do budowania więzi i zaufania poprzez wspólną zabawę.

 

Bibliotekarze z Serbii

15 września biblioteka gościła delegację bibliotekarzy z Kraljeva w Serbii. Dyrektor biblioteki Teresa Zawalna zwiedziła z gośćmi sulechowski zamek i zbór. W kawiarni Delicjusz uczestników poczęstowano obiadem. Goście zwiedzili również bibliotekę, zapoznali się z jej działalnością i obejrzeli wystawę „Podróż po dawnym Sulechowie”. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze, zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Żegnając odwiedzających nas bibliotekarzy dyrektor Teresa Zawalna obdarowała ich książkami Jerzego Piotra Majchrzaka „Sulechoviensia”.

 

Warsztaty komputerowe dla seniorów

15 września w bibliotece odbyła się kolejna edycja warsztatów komputerowych dla seniorów ph. „e-motywacja – edukacja komputerowa i internetowa dla osób starszych” pod kierunkiem pana Arkadiusza Smykowskiego pracownika SDK, który przekazuje uczestnikom swoją fachową wiedzę. Podczas kolejnych spotkań seniorzy będą uczyli się:
– prasówki on-line,
– obsługi komputera i pierwszych kroków w Internecie,
– wyszukiwania informacji w sieci (obsługa przeglądarek  internetowych),
– nawigacji po stronach internetowych,
– korzystania z komunikatorów i poczty Internetowej.
Zajęcia odbywać się będą w Czytelni dla Dorosłych we wtorki
o ustalonych godzinach.
12 września w bibliotece odbyło się podsumowanie IX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego. W spotkaniu uczestniczyli Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulechowie Stanisław Kaczmar, prezes stowarzyszenia Stella Polaris Ewa Lipnicka oraz laureaci konkursu. Spotkanie uświetnił koncert kameralny Leszka Knoppa – fortepian i Mateusza Kręcisza – flet.

Protokół posiedzenia Jury IX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Młodych
“O wachlarz Wilhelminy”

Jury w składzie:
Małgorzata Stachowiak-Schreyner
Ada Bednarek
Daniel Jacek Stachuła
Dr Arkadiusz Ściepuro
Po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami postanowiło:
Po raz pierwszy w historii konkursu nie przyznać Grand Prix Konkursu

W kategorii I POEZJA przyznać:
Nagrodę I – Julii Banasiak z Tarnowskich Gór
Nagrodę II – Natalii Urnie z Koźmina Wielkopolskiego
Nagrodę III –Paulinie Waszkiewicz z Stargardu Szczecińskiego
oraz równorzędne wyróżnienia dla:
Arkadiusza Kujawskiego z Płocka
Macieja Henryka Modzelewskiego z Białobrzegów
Julii Miki z Bytomia

W kategorii II POEZJA
Nagrodę I – Patrykowi Mitzigowi z Książek
Nagrodę II – Jakubowi Koźbiałowi z Grudziądza
Nagrodę III Kamilowi Kwiecińskiemu z Lesznowoli
oraz równorzędne wyróżnienia:
Radosławowi Jaworowiczowi z Kwidzyna
Katarzynie Spławskiej z Poznania
Aleksandrze Biela z Międzyrzecza

W Kategorii I PROZA
Nagrodę I – Sarze Kusz z Bydgoszczy
Nagrodę II – Igorowi Kubalskiemu ze Staszowa
Nagrodę III – Gabrieli Kusz z Rzeszowa
oraz równorzędne wyróżnienia
Joannie Majkowskiej z Gdyni
Natalii Chłopkowiak z Gdańska
Adamowi Marczykowi z Piły
Maciejowi Matraszkowi z Barłogów

W kategorii II PROZA
Nagroda I – Nie przyznano
Nagroda II – Kamilowi Kwiecińskiemu z Lesznowoli
Nagroda III – Joannie Sapa z Tarnowskich Gór
Równorzędne wyróżnienia dla:
Anny Markowicz z Radomia’
Filipa Kaczmarczyka z Wrocanki
Martyny Macul ze Złocieńca

Laureaci Turnieju Jednego Wiersza
Miejsce I Paulina Waszkiewicz
Wyróżnienie Julia Banasiuk

 

 

“Utracone dziedzictwo” to temat tegorocznej 23 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Sulechowska biblioteka przyłączając się po raz kolejny do akcji zorganizowała spotkanie i wystawę ph.„Podróż po dawnym Sulechowie”. Współorganizatorami spotkania byli Archiwum Państwowe w Zielonej Górze oraz Sulechowskie Towarzystwo Historyczne. Prezentację multimedialną „Podróż po przedwojennym Sulechowie” przedstawił Janek Mania uczeń klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie. Ponadto prezentowano albumy z kolekcją fotograficzną dawnego i współczesnego Sulechowa prywatnych zbiorów Tomasza Rudkowskiego oraz kopie grafik Sulechowa Adama Śliwińskiego. Pomoc przy wydrukowaniu materiałów kartograficznych okazała drukarnia papaya print z Sulechowa. W spotkaniu udział wzięli Burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny wraz z małżonką, z-ca Burmistrza Danuta Jurzak, kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu Wojciech Sołtys, radni Rady Miejskiej w Sulechowie, współwłaściciel papaya print Tomasz Jóźwiak, seniorzy CUS, słuchacze UTW, młodzież sulechowskiego LO i ZSP. Dyrektor Biblioteki Teresa Zawalna wręczyła wszystkim podziękowania za okazaną pomoc w organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa 2015, zaprosiła do zwiedzania wystawy i na poczęstunek.

 

5 września w całej Polsce odbyła się IV edycja Narodowego Czytania. W tym roku pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej czytano „Lalkę” Bolesława Prusa .Nasza biblioteka po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytania. Fragmenty „Lalki” w plenerze przed biblioteką przeczytali: Burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny, pracownica OPS Anna Fedorowicz, Dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury Tomasz Furtak, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów Teresa Zawalna oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sulechowie Sławomir Klementowski. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali podziękowania z pamiątkową pieczęcią sygnującą Narodowe Czytanie 2015.

GÓRZYKOWO W BIBLIOTECE

14 lipca odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego „Górzykowo w obiektywie”, który został zorganizowany przez Sołtysa i Radę Sołecką w Górzykowie.
Zaproszonych gości powitała dyrektor biblioteki Teresa Zawalna.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Karolina Wierzykowska
II miejsce – Anna Zwiahel
III miejsce – Wojciech Brzoska
Wyróżnienie – Sylwia Wawrzyniak – Bodnar
Nagrody wręczyli sołtys Górzykowa pani Bożena Bykowska, a w imieniu rady sołeckiej pan Zbigniew Trompa. Uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę prac pokonkursowych oraz prezentację multimedialną „ Górzykowo dawniej i dziś”

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Biblioteka oraz Dorota Klak – koordynator wojewódzki, członek Rady Koordynatorów Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” w ramach dorocznego święta kampanii głośnego czytania przygotowała na skwerku przed Biblioteką głośne czytanie LOKOMOTYWY Juliana Tuwima. Czytali – zastępca burmistrza Sulechowa Danuta Jurzak, dyrektor Biblioteki Teresa Zawalna, dyrektor Domu Kultury Tomasz Furtak oraz kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu Wojciech Sołtys. Spotkanie uatrakcyjnił występ Teatru Małych Form Artystycznych „Art – Re” z Krakowa przedstawieniem „Kopciuszek”. Każda placówka przedszkolna otrzymała do swoich kącików czytelniczych książeczki, bo zgodnie z tegorocznym hasłem Fundacji „Każde dziecko zasługuje na książkę”. Spotkaniu w plenerze towarzyszyła wspaniała atmosfera i piękna pogoda.

 

 

 

PODSUMOWANIE KONKURSÓW
14 maja w Oddziale dla Dzieci podsumowano i wręczono nagrody laureatom konkursów – plastycznego „Moja rodzina” i literackiego „Biblioteka moich marzeń”. Podsumowanie konkursów uświetnił występ zespołu „A do kwadratu” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulechowie pod kierunkiem Pań Alicji Zjawin i Anny Gmiąt, który zaprezentował „Brzydkie kaczątko i jezioro łabędzie”.

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO „MOJA RODZINA”
w kategorii przedszkolaki:
I miejsce – Roksana Wiśniowska – „0” SP Cigacie
II miejsce – Olaf Kolasa – Przedszkole nr 5 w Sulechowie
III miejsce – Julia Roj – „0” SP Kalsk
oraz wyróżnienia:
Nela Stempel – Przedszkole nr 7 w Sulechowie
Zuzanna Skrzypczak – Przedszkole nr 7 w Sulechowie

Amelia Laszczak – „0”- SP Buków

Katarzyna Paziewicz „0” – SP Cigacice
w kategorii klas I – III:
I miejsce – Wojciech Karalus – kl. II SP nr 3 w Sulechowie
II miejsce – Karolina Garwolińska – kl. I SP nr 3 w Sulechowie
III miejsce – Maria Rogala – kl. III SP Cigacice
oraz wyróżnienia:
Natalia Tarłowska – kl. III SP Kalsk
Aleksandra Babicz – kl. II SP nr 3 w Sulechowie
Jowita Kochut – kl. I SP Buków
LAUREACI KONKURSU LITERACKIEGO „BIBLIOTEKA MOICH MARZEŃ”
w kategorii klas IV – VI:
I miejsce – Natasza Tomońska – Malinowska – kl. VI SP Cigacice
II miejsce – Wiktoria Majda – kl. III SP Buków
III miejsce – Iga Biegańska – kl. VI SP Cigacice
wyróżnienie:
Dawid Grzybacz – kl. IV SP nr 3 w Sulechowie

Wszystkim uczestnikom konkursów gorąco gratulujemy i zapraszamy na kolejne.

 

„Tydzień bibliotek” był okazją do zorganizowania spotkania autorskiego z Panią Izabelą Januszkiewicz autorką książek „Pamiętam” i „Nareszcie w Polsce”, ukazujących w zbeletryzowanej formie historię pokolenia, które przeżyło obie wojny światowe. Pierwszy tom książki przedstawia losy dziecka wywiezionego w 1940 roku do Kazachstanu, dalsza część wspomnień przedstawia życie powojenne rodziny po powrocie do kraju. Autorka urodziła się w 1932 roku Nowogródku.
W latach 1940-1946 przebywała wraz z rodziną na zesłaniu, najpierw w Kazachstanie, a później na
Ukrainie. Do Polski wróciła w marcu 1946 roku. Początkowo mieszkała w Smardzewie,a następnie od 1953 w Świebodzinie. Od 6 lat jest mieszkanką Sulechowa. Swoje wspomnienia spisała dzięki mężowi, który ją do tego zachęcił i do dziś jest jej pomocny zwłaszcza w sprawach wydawniczych
i promocji. Uczestnicy spotkania,a szczególnie osoby starsze, które pamiętają trudne czasy wojennej zawieruchy byli bardzo poruszeni autentycznymi i przejmującymi opisami zawartymi
w obu książkach, których fragmenty odczytała autorka.

 

 

„Biblioteka miejscem spotkań”

Dnia 11 maja z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyło się spotkanie bibliotekarzy bibliotek publicznych z Gminy Sulechów, Bojadła, Sława, Trzebiechów, biblioteki PWSZ oraz bibliotek szkolnych. Zaproszonych gości powitała dyrektor biblioteki Teresa Zawalna, która złożyła życzenia bibliotekarzom z okazji ich święta, do życzeń przyłączył się również Burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny, przekazując bukiet czerwonych róż. Podczas spotkanie nagrodzono młodzież gimnazjalną za udział w gminnym konkursie literackim „Biblioteka moich marzeń”.
I miejsce – Martyna Myszograj kl. II Gimnazjum Nr 3
II miejsce – Izabela Hładuniku kl. II Gimnazjum Nr 3
III miejsce – Aleksandra Dach kl. II Gimnazjum Nr 3
Wyróżniono: Katarzynę Koteluk, Antoninę Konsur i Katarzynę Słońską uczennice Gimnazjum Nr 3.
Nagrody sponsorowali: Burmistrz Sulechowa oraz pani Ilona Dwornik z Zakładu Optycznego Tenbit Professional w Sulechowie.
Po podsumowaniu konkursu wysłuchano wykładu „Nowe migracje. Perspektywa życia dla młodych polaków „ doc. dr Krzysztofa Dzieńdziury z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie. Święto bibliotekarzy uświetnił występ zespołu Promyk pod kierunkiem Magdaleny Szandurskiej z Centrum Usług Socjalnych w Kruszynie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć prezentujących różne formy pracy w bibliotece ph. „Biblioteka miejscem spotkań”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czerwony Kapturek w bibliotece

Czytelnia dla dzieci gościła zaprzyjaźnione z biblioteką seniorki z CUS w Kruszynie, które tym razem zaprezentowały się w nowej odsłonie i włączyły się w głośne czytanie przedszkolakom. Przedstawiły historię Czerwonego Kapturka wcielając się w poszczególnych bohaterów bajki. Panie wystąpiły w kostiumach, które własnoręcznie wykonały. Na koniec Czerwony Kapturek obdarował wszystkie dzieci słodkimi łakociami wprost ze swojego koszyczka.

Warsztaty dla seniorów

Drugie spotkanie seniorów odbyło się 14 kwietnia. Warsztaty prowadzone przez Arkadiusza Smykowskiego minęły w wesołej i sympatycznej atmosferze. Tajniki edytowania tekstu szybko stały się dla grupy jasne i nie sprawiły większych trudności, a zadane teksty zostały błyskawicznie napisane. Spragnieni wiedzy seniorzy z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach.

 

„Podstawy obsługi komputera”

7 kwietnia odbyły się pierwsze warsztaty komputerowe  dla seniorów pod kierunkiem Arkadiusza Smykowskiego pracownika SDK ph.„Warsztaty e-Seniora – edukacja komputerowa i internetowa dla osób starszych”.

Tematy kolejnych spotkań:
– prasówka on-line,
– obsługa komputera i pierwsze kroki w Internecie,
– wyszukiwanie informacji w sieci (obsługa przeglądarek internetowych),
– nawigacja po stronach internetowych,
– komunikatory i poczta w Internecie.
Zajęcia odbywać się będą w Czytelni dla Dorosłych w każdy wtorek, w grupach 6 osobowych, w ustalonych godzinach.

 

Tydzień z Internetem

26 marca w Czytelni odbyło się spotkanie w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem. Myśl przewodnia tegorocznej edycji kampanii to zdobywanie i rozwijanie umiejętności cyfrowych potrzebnych w nowoczesnej europejskiej gospodarce. Kampanię objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Selfuj się kto może! to hasło spotkania, w którym uczestniczyli podopieczni Centrum Usług Socjalnych w Kruszynie. Zajęcia poprowadził wolontariusz Arkadiusz Smykowski. Uczestnicy wykorzystując telefony komórkowe i komputery stacjonarne uczyli się jak prosto i efektownie edytować swoje zdjęcia wykorzystując proste narzędzie online.

„Są w nas możliwości! Jest w nas moc!

23 marca z okazji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa otwarto wystawę „Są w nas możliwości! Jest w nas moc!” pod Patronatem Burmistrza Sulechowa Ignacego Odważnego. Dyrektor biblioteki Teresa Zawalna powitała osoby niepełnosprawne, ich rodziny, i zaproszonych gości, przedstawiła inicjatorkę imprezy Krystynę Talagę oraz Magdalenę Bakoś Koziorowską autorkę prezentowanych zdjęć. Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pod kierunkiem pani Małgorzaty Szponer zaprezentowała montaż słowny, składający się z  opowiadania Emily Pearl Kingsley „Witamy w Holandii oraz życzeń rodziców osób chorych i niepełnosprawnych. W trakcie spotkania swoimi refleksjami związanymi ze Światowym Dniem Zespołu Downa podzielili się : przewodniczący Rady Miejskiej w Sulechowie Stanisław Kaczmar, ks. dziekan Henryk Wojnar proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki i pani Krystyna Odważna. Otwarcia wystawy w imieniu Burmistrza Ignacego Odważnego dokonał Wojciech Sołtys kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu. Pani Krystyna Talaga reprezentująca rodziców dzieci niepełnosprawnych podziękowała za pomoc w organizacji wystawy i spotkania. W bibliotece wystawa będzie prezentowana do 3 kwietnia, od 7 kwietnia w sulechowskim Ratuszu, wystawa zawita również do sulechowskich szkół.

 

Wiosenno – wielkanocne warsztaty plastyczne
„Wielkanocne palmy i pisanki”

Przygotowania do Wielkanocy to idealny czas na odrobinę artystycznej ekspresji. W środę (18 kwietnia) odbyły się warsztaty plastyczne tematycznie związane ze zbliżającymi się świętami. Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku Panie Krystynę Jędrosz oraz Teresę Krych. Każdy z uczestników spotkania wykonał ozdobę – symbol Świąt Wielkanocnych. Pojawiły się jajka zdobione wełną, jajka w krepowej otulinie, koguciki w kolorowych koszyczkach, zajączki na patyku oraz wielkanocne palmy. Zajęcia zostały uwieńczone wspólnym zdjęciem.

 

FERIONADA 2015

Tradycją już stało się organizowanie zajęć feryjnych dla dzieci w naszej bibliotece, w tym roku również przy współpracy z Nadleśnictwem Sulechów. Edycja 2015 odbyła się pod hasłem „Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią”. Spotykaliśmy się codziennie przez dwa tygodnie w godzinach 10.00 – 12.00. Najmłodszy uczestnik spotkań liczył 2 lata, najstarszy 15 lat.

W pierwszym tygodniu wspólnie bawiliśmy się, czytaliśmy, rysowaliśmy, wymyślaliśmy eko-hasła, odgadywaliśmy zagadki, rebusy, a nawet gotowaliśmy. Najwięcej uczestników zgromadziło spotkanie z panią Iwoną Patalan-Misiaszek, Specjalistą Służby Leśnej ds. Hodowli lasu, która poprowadziła eko-lekcję dla dzieci, opowiadała ciekawe historie o sowach, słuchaliśmy ich odgłosów, zgadywaliśmy zagadki, rebusy, młodsze dzieci kolorowały, a starsze wykonały maskę sowy mądrej głowy. Bardzo dziękujemy za to ciekawe spotkanie.

W drugim tygodniu zajęć spotkaliśmy się na warsztatach plastycznych, które poprowadziły zaprzyjaźnione z biblioteką panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Krystyna Jędrosz , Teresa Krych i Mirosława Bryndza. Panie pokazały nam jak wykonać piękne kwiaty z papieru. Uczyliśmy się segregować śmieci, wykonaliśmy „Stworka Śmieciorka” z plastikowych butelek, poznaliśmy dobre rady na odpady, a na zakończenie ferii odbyły się warsztaty kulinarne „Warzywne kanapki zrobione przez nasze łapki i herbatka owocowa każdemu zdrowia doda”.

Odwiedzały nas dzieci z miasta a także przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Gucio’, łącznie z zajęć feryjnych skorzystało 201 dzieci.

„Nieś się nieś kolędo”

28 stycznia odbyło się spotkanie ph. „Nieś się nieś kolędo”. Zaproszonych gości powitała dyrektor biblioteki Teresa Zawalna, a w świąteczny nastrój spotkania wprowadził zespół śpiewaczy „Promyk”, działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulechowie Centrum Usług Socjalnych w Kruszynie pod kierunkiem Magdy Szandurskiej. Artyści wykonali kolędy i pastorałki, szczególnego wzruszenia dostarczyła kolęda „Dziecino słodka czemu drżysz”. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

11 stycznia 2014

Muzyka łączy pokolenia „Hej kolęda, kolęda…”

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Atmosfera Bożego Narodzenia udziela się coraz bardziej sulechowianom dlatego w naszej bibliotece czytelnicy mogli wysłuchać kolęd wspólnie śpiewanych przez chór Dominanta i Ósemki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sulechowie pod kierunkiem Alicji Iwańczuk. Była to doskonała rozgrzewka przed kolędowaniem w rodzinnym gronie. Wspólne śpiewanie kolęd to nie tylko podtrzymywanie tradycji, ale także łączenie pokoleń. Koncert pastorałek był nie tylko prezentacją umiejętności muzycznych, ale również prawdziwą ucztą duchową.
„Warsztaty śmiechu”

4 grudnia Jacek Golański poprowadził w bibliotece „Warsztaty Śmiechu”. Warsztaty śmiechu to zestaw prostych ćwiczeń, z których każde kończy się śmiechem – czasem delikatnym, częściej gromkim, ale zawsze płynącym głęboko z przepony. Udział w zajęciach nie wymagał od uczestników żadnego przygotowania. Potrzebna była jedynie odrobina zaufania, odwagi i mnóstwo ciekawości.
Jacek Golański udowodnił, że śmiać można się bez powodu oraz, że wpływ śmiechu na nasze życie jest nieoceniony

Globalne Wyzwanie ING 17 – 21 listopada 2014

W ramach międzynarodowej akcji Globalne Wyzwanie, pracownicy ING na całym świecie, w tym również ING Banku Śląskiego, już po raz siódmy angażują się
w działania społeczne na rzecz dzieci. W tym roku miejscem tej akcji w naszym mieście była Biblioteka w Sulechowie. 100 dzieci z sulechowskich przedszkoli miało okazję wysłuchania biblioterapeutycznego opowiadania „Lucjan, lew jakiego nie było”
R. Jędrzejewskiej- Wróbel, które przeczytała Pani Marta Walczak, przedstawiciel Banku ING. Spotkanie zostało uwieńczone książeczką, którą każde dziecko otrzymało bezpłatnie, lizaczkiem oraz balonikiem, którymi obdarowywane były dzieci przez Panią Martę.

Z kart historii – śp. Ks. Prałat Michał Kaczmarek

Ks. Prałat Michał Kaczmarek

ur. 28.09.1914r. – zm. 13.07.1994 r.

Sulechowski pionier i wielki patriota, który przez 35 lat pracował jako proboszcz parafii św. Krzyża.

Urodził się w Bernik w Westfalii, w Niemczech. Syn Jana i Katarzyny z d. Mroczek, którzy z zaboru pruskiego na początku XX w. udali się tam za chlebem. Po I wojnie światowej rodzice z synem wracają do Polski i osiedlili się w Śremie. Michał Kaczmarek chodził do liceum w Małym Seminarium Ojców Oblatów w Lublińcu.Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Seminarium Ojców Oblatów w Obrze.

W dniu 12 czerwca 1938 r. został wyświęcony na kapłana w Obrze przez J. E. Ks. Arcybiskupa Walentego Dymka. Przez rok pracował we wspólnocie zakonnej. Od wybuch II wojny światowej do 1941 r. pracował w Śremie w szpitalu miejskim, prowadząc pracę konspiracyjną. W 1941 r. uciekł do Francji, gdzie w konspiracji prowadził posługę duszpasterza Polaków. Od 1942 r. pracował na Śląsku jako wikary przy parafii św. Barbary w Chorzowie.

Na polecenie Arcybiskupa Walentego Dymka przyjechał w dniu 1 lipca 1945 r. do Sulechowa. Kiedy w dniu

15 sierpnia 1945 r. utworzono Administrację Apostolską Kamieńską, Prałaturę Pilską i Ziemi Lubuskiej, rozpoczął starania o utworzenie parafii w Sulechowie. 15 października 1945r. otrzymał obowiązki administratora parafii św. Krzyża w Sulechowie. W tym też roku był jednym z organizatorów Sulechowskiego Klubu Sportowego. W dniu 27 czerwca 1946 r. wybrany na prezesa klubu „Sulechowianka”. Został też kapelanem Ludowego Wojska Polskiego. Oprócz tego w 1946 r. był również członkiem Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Sulechowie. W dniu 10 grudnia 1946 r. wystąpił do Administratora Apostolskiego dr Edmunda Nowackiego o poparcie jego starań u Stolicy Św. o przyjęcie do pracy w diecezji. W dniu 30 stycznia 1947 r. otrzymał od Kard. Augusta Hlonda eksklaustrację na czas próbny (tj. zezwolenie na przebywanie zakonnika poza domem zakonnym). W dniu 6 lutego 1950 r. ks. M. Kaczmarek prosi Administrację o inkardynację. Otrzymał ją 6 lipca 1950 r. dekretem wystawionym przez Administratora dr Edmunda Nowickiego. W dniu 20 czerwca 1951 r. otrzymuje nominację na proboszcza.

Pod koniec czerwca 1960 r. ks. M. Kaczmarek miał być przeniesiony z Sulechowa do Krzyża, jednak ówczesne władze komunistyczne nie wyraziły na to zgody. Dnia 1 grudnia 1960 r. otrzymał nominację na dziekana dekanatu sulechowskiego, a w tym samym dniu Bp W. Pluta erygował go (założył). W dniu 22 grudnia 1977 r. ks. prob. M. Kaczmarek otrzymał nominację na prałata, tj. „Szambelana Papieskiego”). Nominację otrzymał 11 marca 1978 r. W dniu 28 lipca 1980 r. na własną prośbę został zwolniony z obowiązków proboszcza. Potem pełnił funkcję dziekana dekanatu sulechowskiego, z której również na własną prośbę został zwolniony z dniem 7 kwietnia 1991 r. W drugiej połowie lipca 1986 r. uczestniczył w pielgrzymce księży seniorów do Rzymu i Lourdes.

Zmarł dnia 13 lipca 1994 r. Pogrzeb odbył się dnia 16 lipca tr. w sobotę o godzinie 11.00. W uroczystościach pogrzebowych udział brali bp. Paweł Socha – bp pom. Zielonogórsko- gorzowski  i bp. Tadeusz Werno – bp pom. Koszalińsko- kołobrzeski (wychowanek ks. M. Kaczmarka) oraz ks. kan. Dionizy Łyduch (wygłosił kazanie na mszy św.) .

Otrzymał m.in.:

Odznakę Tysiąclecia przyznaną przez Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu za działalność społeczną.

We wrześniu 1991 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

GALERIA

Jesień może być piękna….

…Jesień może być piękna… W ramach VIII Tygodnia Literackiego uczniowie klasy II i III ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sulechowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, gdzie tematem przewodnim była jesień. „Kolory jesieni w liściu zamknięte”, taki tytuł miały zajęcia przeprowadzone przez panią Ewę Lipnicką,„Jesienne bukiety z liści klonu” to tytuł warsztatów przeprowadzonych przez słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczniowie uczyli się postrzegania świata z perspektywy kolorów, rozwijali swoje zdolności plastyczne i wrażliwość. Po chwili radosnego wysiłku zaobserwować można było – jak na jesień przystało – przepięknie przyozdobione liście klonu oraz magicznie jesienne bukiety. Każdy wykazał się pomysłowością i swoim indywidualnym podejściem do tematu.

[Galeria]

„Mała Wilhelmina” rozstrzygnięta !

GMINNY KONKURS POETYCKI
„Mały Wachlarz Wilhelminy” 2014

ph. „Moi czworonożni przyjaciele”

Miejsce I – Roksana Wiśniewska kl. V SP 1 Sulechów
Miejsce II – Wiktoria Majda kl. IV SP Buków
Miejsce III – Marcel Bemben kl. V SP Cigacice

Wyróżnienia :

Amelia Biekszo k. V SP 1 Sulechów
Zuzanna Małas kl. VI SP Cigacice
Kornelia Kosarzycka kl. V SP 1 Sulechów
Natasza Tomońska-Malinowska kl. VI SP Cigacice

MAŁY KONKURS RECYTATORSKI
„Mistrz Interpretacji” 2014

Komisja w składzie :

1.Teresa Zawalna
2. Małgorzata Stachowiak- Schreyner
3. Ewa Lipnicka

przyznała następujące nagrody i wyróżnienia :

Mistrz Interpretacji klas I : Maja Sienkowska SP Kalsk

Wyróżnienia :
Maja Andrzejewska SP 3 Sulechów
Paweł Poźniak SP 1 Sulechów
Joanna Wajda SP 3 Sulechów

Mistrz Interpretacji klas II: Monika Skrzypczak SP 1 Sulechów

Wyróżnienia:
Wanesa Piesiak SP 1 Sulechów
Paweł Samol SP 1 Sulechów
Natalia Skowron SP 3 Sulechów

Mistrz Interpretacji klas III : Maria Rogala SP Cigacice

Wyróżnienia :
Maja Ciszewska SP Cigacice
Kaja Koziorowska SP Kalsk
Eliza Rosolska SP 1 Sulechów

[GALERIA]

W sadzie..

Jak kolorowa potrafi być jesień…Pokazały to nam przedszkolaki z Przedszkola nr 7, które to uczestniczyły w warsztatach plastycznych pod kierunkiem Pani Elżbiety Judek. Własnoręcznie grupa Krasnali przygotowała kolorowe jabłuszka z papieru, pokolorowała je a wychowawczyni prace dzieci wyeksponowała na wystawie pt.
„W sadzie”. Ponadto dzieci wysłuchały opowiadania C. Kruusval „Jabłonka”

[GALERIA]

100 rocznica urodzin śp. Ks. Prałata Michała Kaczmarka

Z okazji 100 rocznicy urodzin śp. ks. Michała Kaczmarka 29 września w czytelni odbyło się spotkanie poświęcone ks. Prałatowi, który już w 1945r. przybył z misją kapłańską do Sulechowa i podjął się tworzenia parafii dla Polaków. W mieście ks. Michał dał się poznać jako Kapłan wielkiego serca, który był dobrym człowiekiem, wspaniałym nauczycielem, był zawsze otwarty na ludzi, radosny i uśmiechnięty.

 

VIII Ogólnopolski Konkurs Literacki Młodych
„O Wachlarz Wilhelminy”

Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów oraz Stowarzyszenie na Rzecz Kultury, Sztuki i Edukacji „Stella Polaris” zorganizowały VIII Ogólnopolski Konkurs Literacki Młodych „O Wachlarz Wilhelminy”. Na konkurs wpłynęło 168 prac z całego kraju. Finał konkursu nastąpił 20 września 2014r. w bibliotece. Spotkanie rozpoczął „Otwarty Turniej jednego wiersza”. Komisja w składzie Teresa Zawalna Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów oraz Małgorzata Stachowiak-Schreyner wiceprezes stowarzyszenia wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce Aleksandra Pańczyszyn

II miejsce Ada Bednarek

III miejsce Paulina Waszkiewicz

Wyróżnienie Agnieszka Tarnowska

Całą uroczystość uświetnił występ laureata Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego sulechowianina Daniela Stachuły w monologu „Niehalo” Ignacego Karpowicza i „Ziemia moja rodzinna” Ludmiły Marjańskiej oraz wystawa prac plastycznych autorstwa Anety Godyń.

Spotkanie zakończono wręczeniem nagród laureatom VIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO MŁODYCH „O WACHLARZ WILHELMINY”, którzy po części oficjalnej udali się do Cigacic na rejs Galarem po Odrze.

LAUREACI KONKURSU

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix w postaci wydania arkusza literackiego – Zuzanna Kierwiak

Poezja Kat. 1 Nagroda I – Ewa Medyńska

Poezja Kat. 1 Nagroda III – Paulina Waszkiewicz

Poezja Kat. 1 Wyróżnienie – Olga Wojciechowska

Poezja Kat. 2 Nagroda 1 – Aleksandra Pańczyszyn

Poezja Kat. 2 Nagroda II – Patryk Mitzig

Poezja Kat. 2 Nagroda III – Sara Ratajczak

Poezja Kat. 2 Nagroda III – Agnieszka Tarnowska

Proza Kat. 1 Nagroda I – Joanna Majkowska

Proza Kat. 1 Nagroda II – Irmina Flis

Proza Kat. 1 Nagroda III Sara Anna Kusz

Proza Kat. 1 Wyróżnienie – Patrycja Talar

Proza Kat. 2 Nagroda I – Tomasz Jan W. Szymański

Proza Kat. 2 Nagroda III – Kamil Kwieciński

Proza Kat. 2 Wyróżnienie – Urszula Pitura

Proza Kat. 2 Wyróżnienie – Karolina Matuszewska

Spotkanie autorskie Lucie Di Angeli-Ilovan

Dnia 17 września gościliśmy Lucie Di Angeli-Ilovan, Polkę mieszkająca w Ameryce, która urodziła się w 1945 r. w Zielonej Górze. Wychowywały ją matka i ciotka, wdowy, których mężowie polegli na wojnie. Przez całe życie utrzymuje więzi z Polską, chce, by pamięć o jej ojczystym kraju była wciąż żywa w sercach najbliższych. “Żniwo gniewu” jest powieścią opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia rodziny autorki. Od kresowych miasteczek i okupacji sowieckiej, przez wsie i napotkanych w lasach partyzantów, po przymusową pracę na folwarku niemieckiego arystokraty i osadnictwo na Ziemiach Odzyskanych – oto historia tułaczki dwóch sióstr, Kaszmiry i Maruszki. Te nieprawdopodobne, ale jakże typowe dla mieszkańców Kresów losy stały się osnową „Żniwa gniewu”. To opowieść o kobietach wprzężonych w tryby wojny, o ich sile i woli przetrwania, o oddaniu dla drugiego człowieka i pielęgnowaniu tradycji rodzinnych. O pięknie miłości w podłych czasach, o poświęceniu, gdy nikt nie widział jego sensu, i wreszcie… o wierności.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i dostarczyło niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom, którzy mogli kupić książkę Lucie Di Angeli-Ilovan, otrzymać autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Europejskie dni dziedzictwa „Dziedzictwo – źródło tożsamości”

Burmistrz Sulechowa i Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów byli organizatorami spotkania promującego turystyczny port rzeczny w Cigacicach pt. „Port Cigacice – lubuskie okno dla żeglugi rzecznej” na statku LAGUNA 15 września 2014 r .
Ideę Europejskich Dni Dziedzictwa przedstawiła dyrektor biblioteki Teresa Zawalna. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentacje multimedialne „Z kart historii Cigacic”
i „Odra dla turystów 2014 etap
I i II” , które referowali Marek Maćkowiak i Edward Fedko z wydziału pozyskiwania środków unijnych i promocji Sulechowa. Bosman Portu Cigacice Roman Włoch promował książkę „ Z Cigacic płyniemy „Laguną” po Odrze w siną dal” autorstwa Leona Okowińskiego. Podczas rejsu przeprowadzono quiz dotyczący historii i współczesności cigacickiego portu. Największą wiedzą wykazali się Robert Sztuka, Henryk Wielonkiewicz oraz Adam Śliwiński, którym nagrody ufundowane przez Burmistrza Sulechowa wręczyli Edward Fedko i Wojciech Sołtys. Rejs po Odrze ciekawymi opowieściami uprzyjemniali Waldemar Włodek ze Stowarzyszenia Regionu Cigacic oraz Bosman Portu Roman Włoch.

 

Narodowe Czytanie 2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza

6 września 2014 roku na placu przed Biblioteką Publiczną Gminy Sulechów w samo południe odbyło się Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza. Zgromadzone licznie audytorium powitała dyrektor biblioteki Teresa Zawalna, która moderowała całe spotkanie.Wysłuchano fragmentów „Ogniem i mieczem” oraz „Potopu”. Sienkiewiczowską Trylogię czytali Burmistrz Sulechowa Roman Rakowski, Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan, słuchacze sulechowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie. W tym roku była to już trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

Bitwa pod Kijami
7 lipca 2014r. z-ca Burmistrza Mirosław Andrasiak otworzył wystawę pn. „Archeologiczne badania powierzchniowe pola bitewnego tzw. Bitwy pod Kijami z dnia 23 lipca 1759 r.”

Organizatorami wystawy byli:

– Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów
– Sulechowskie Towarzystwo Historyczne
– Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy
– Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie

Ks. Prałat Michał Kaczmarek – Kapłan wielkiego serca

Dnia 12 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej
Ks. Prałatowi Michałowi Kaczmarkowi. Ekspozycja przedstawia opisaną historię, unikalne fotografie, rzeczy osobiste duszpasterza oraz te związane bezpośrednio z jego wieloletnią służba kapłańską.

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Cała Polska czyta dzieciom 2014

„Czytanie, mądra rzecz”

Dzieci, które od urodzenia słuchają czytanych przez rodziców książek, są inteligentniejsze, wrażliwsze, szybciej zaczynają mówić, mają większy zasób słownictwa oraz bardziej rozbudzoną wyobraźnię. Tak spędzany czas pozwala także nawiązać bliską więź między dorosłym a dzieckiem.

Tegoroczna kampania Cała Polska Czyta Dzieciom p. h. ”Ekologiczne podróże po literaturze” zorganizowana została przez Bibliotekę Publiczną Gminy Sulechów, Koordynatora Wojewódzkiego i Członka Rady Koordynatorów Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” Dorotę Klak oraz Nadleśnictwo Sulechów. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Sulechowa Pan Roman Rakowski. Na trawie, na kocykach, na skwerku przed biblioteką co pół godziny gromadziła się kolejna grupa dzieci, którym czytali dorośli. Maraton czytania rozpoczął Burmistrz Sulechowa Lokomotywą Juliana Tuwima a zakończył Mariusz Wójcik, reprezentant sulechowskiej Straży Pożarnej wierszem „Okulary”. Dzieciom czytali między innymi pracownicy Urzędu Gminy, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Ośrodka Pomocy Społecznej i Centrum Usług Socjalnych, słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku i emerytowani nauczyciele. W tegorocznej kampanii wzięło udział około sześciuset przedszkolaków i uczniów sulechowskich szkół.

 

“CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA”

Tydzień Bibliotek w sulechowskiej bibliotece 8-15 maj 2014r.

W tym roku hasło Tygodnia Bibliotek 2014 nawiązywało do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020, którego celem jest rozwój
i promocja czytelnictwa, poprawienie społecznego wizerunku książki oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości do bibliotek.

Przez cały tydzień w sulechowskiej książnicy odbywały się imprezy upowszechniające czytelnictwo skierowane zarówno do dzieci, młodzieży jak
i dorosłych.

8 maja młodzież z sulechowskiego Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych obejrzała filmy promujące zabytkowy drewniany kościół w Klępsku, o jego historii opowiedział ks. Olgierd Banaś.

Seniorzy w wideo-konferencji uczestniczyli w „Spotkaniu z pasjami”, którego bohaterką była Urszula Szczurek, najstarsza w Polsce instruktorka fitness.

9 maja był dniem wycieczek do biblioteki.

12 maja obchodziliśmy „Dzień Bibliotekarza i Bibliotek”, któremu towarzyszył kiermasz książek i wydawnictw regionalnych z udziałem pisarzy Alfreda Siateckiego i Włodzimierza Kwaśniewicza . Wydawnictwa prezentowali: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, Sulechowski Dom Kultury, Gmina Sława , Gmina Kargowa i Gmina Babimost.

Dyplomami i książkami nagrodziliśmy najaktywniejszych czytelników biblioteki.

Podsumowaliśmy gminne konkursy plastyczne: „Z Wadowic do nieba – droga do świętości Jana Pawła II” i „Pielgrzym wszech czasów. Papieskie wędrówki po świecie.” Laureatom nagrody wręczył Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Rerus.

W trakcie spotkania wręczyliśmy podziękowania za współpracę i wspieranie działalności biblioteki.

Całą uroczystość uświetnił występ nominowanego do 59 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego sulechowianina Daniela Stachuły w monologu „Niehalo” Ignacego Karpowicza i „Ziemia moja rodzinna” Ludmiły Marjańskiej.

Uroczystość zakończyliśmy spotkaniem bibliotekarzy bibliotek publicznych w Sulechowie , Sławie, Kargowej, Bojadłach i Babimoście, bibliotek szkolnych
i biblioteki PWSZ z zaproszonymi gośćmi.

13 maja gościliśmy dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Sulechowie z programem artystycznym „Do Biedronki przyszedł Żuk”. Program obejrzeli uczniowie sulechowskich podstawówek.

Po południu Dyskusyjny Klub Książki omawiał biografię Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie”.

14 maja mali widzowie obejrzeli spektakl Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska z Krakowa pt. ”Magiczna księga czarodziejki Arielki” mówiący
o potrzebie nauki czytania przez dzieci. Odbiorcy dowiedzieli się, że książki nie tylko dostarczają informacji, ale zapewniają nam rozrywkę i przenoszą
w odległy magiczny świat.

15 maja słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku pani Krystyna Orwat, Czesława Kędzia i Olga Likszo przygotowały dla dzieci program, w którym wykorzystały wiersze polskich poetów, dzieci w rewanżu przeczytały wiersze Jana Brzechwy.

[Galeria]

 

Laureaci gminnego konkursu plastycznego

“Z Wadowic do Nieba – droga do świętości Jana Pawła II”

miejsce I – Oliwia Grzegorzewska kl. III SP Brody

miejsce II – Dawid Grzybacz kl. III SP nr 3 Sulechów

miejsce III – Jakub Szurkowski kl. SP Brody

Wyróżnienia:

Emilia BajorBajor  kl. II SP nr 3 Sulechów

Wiktoria Czeska kl. III SP nr 1 Sulechów

Julia Wieczorek kl. I SP Brody

“Pielgrzym wszech czasów. Papieskie wędrówki po świecie”

Nagroda z udział

Agata Sudal kl. VI SP Buków

Daria Czeska kl. V SP nr 1

Nagrodzeni za aktywne czytelnictwo

Borkowski Szymon kl. I SP nr 1 Sulechów

Rodzina Kozłowskich: Gabriela, Karolina, Ewa, Dariusz

Szymańska Martyna kl. VI ZS nr 3 Sulechów

Raźny Nikodem kl. I LO Sulechów

Durlej Janina

Fedorowicz Anna

Pawłowicz Halina

Szklarska Tatiana

Fedyna Tadeusz

Kościół w Klępsku – historia i sztuka, spotkanie drugie.

Dnia 8 maja 2014r. młodzież Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie obejrzała filmy promujące kościół w Klępsku, które powstały dzięki współfinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER. Oprócz ks. Olgierda Banasia, który opowiedział młodzieży o renesansowej perełce architektury w spotkaniu uczestniczyli: pani dr Ewa Lukas-Janowska, która opracowała scenariusz do filmów i montażysta, fotograf Grzegorz Smolarski. Po spotkaniu każda ze szkół otrzymała
w prezencie po 2 pakiety filmowe.

Kościół w Klępsku – historia i sztuka

16 kwietnia 2014 r. młodzież gimnazjalna mogła obejrzeć fragmenty filmów promujących kościół w Klępsku. Pakiet filmowy współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER zawiera 5 filmów:

1. Kościół w Klępsku. Liturgia i sztuka
2. Organy w Klępsku. Orkiestra Aniołów
3. Biblia Pauperum kościoła w Klępsku
4. Exodus w nieznane
5. Podróż w czasie i przestrzeni.

O renesansowym kościele – perle drewnianej architektury opowiedział młodzieży ks. Olgierd Banaś, a na pamiątkę każda ze szkół otrzymała pakiet filmowy w prezencie.

 

„Nasz Świat”

Pod tym hasłem 3 kwietnia odbyło się otwarcie wystawy i spotkanie autorskie z Rolandem Hellmannem, niemieckim dziennikarzem, reporterem i fotografem. Na wystawę składają się zdjęcia autora oraz albumy książkowe promujące „Ziemię Lubuską”. Fotograf mieszka w Zatoniu pod Zieloną Górą od 2010r., a fotografią pasjonuje się od młodości. W trakcie spotkania podzielił się z uczestnikami swoimi refleksjami na temat postrzegania regionów, które jego zdaniem powinno się traktować jako całość, a nie odrębnie. Mówił o sobie, że nie jest Niemcem ale Europejczykiem, który szczególnie ukochał sobie nasz region. Poprzez swoje zdjęcia i albumy stara się pokazywać najpiękniejsze jego zdaniem miejsca w Lubuskim. Wystawę „Nasz świat” będzie można oglądać do 25 kwietnia 2014r., a osoby szczególnie zainteresowane fotografią mogą zakupić zdjęcia i albumy autora w bibliotece.

[Galeria]

WIELKANOC TUŻ TUŻ …

Piękna wiosna za oknami przypomniała nam że Wielkanoc już tuż, tuż… Zbliżające się święta stały się okazją do zorganizowania warsztatów plastycznych, które obudziły w uczestnikach wiosenną radość. Motywem przewodnim były dekoracje świąteczne – podczas zajęć dzieci wykonały piękne ozdoby: króliczki, pisanki, świąteczne kartki. W ruch poszła bibuła, tektura, błyskotki i przede wszystkim wyobraźnia – nauczyliśmy się wyczarowywać piękne przedmioty z różnych materiałów z wykorzystaniem wielu technik plastycznych.
Drużyny Zuchowe ze Szkoły Podstawowej nr 1 wzięły udział w zajęciach w ramach programu „Sztafeta pokoleń”. Pod kierunkiem słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pani Krystyny Jędrosz, Teresy Krych oraz Eweliny Hełmińskiej powstały zabawne ozdoby wielkanocne.

 

95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

16 stycznia 2014r. z okazji 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
uczestnicy uroczystości zwiedzili wystawę pamiątek powstańczych, którą biblioteka zorganizowała wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

[Galeria]

 

„Jak mały Frycek został sławnym kompozytorem”

W ramach V edycji Festiwalu Muzyki F. Chopina w Sulechowie organizowanego przez Sulechowski Dom Kultury w Oddziale dla Dzieci odbył się gminny konkurs czytelniczy dla klas III szkół podstawowych „Jak mały Frycek został sławnym kompozytorem”.

Trzyosobowe szkolne drużyny odpowiadały na pytania poświęcone Fryderykowi Chopinowi, które zostały przygotowane na podstawie książek „Fryckowe lato” i „Muzyka pana Chopina”. Rywalizacja była zacięta, a w ramach dogrywki wyłoniono zwycięską drużynę, którą okazała się reprezentacja ze Szkoły Podstawowej w Cigacicach w składzie :

Wiktoria Szymańczuk

Amelia Ciszewska

Filip Wyszyński

Wszystkie drużyny biorące udział w konkursie ( SP Cigacice SP 1, SP 3, SP Kalsk) otrzymały dyplomy a nagrodą były książki i drobne upominki.

 

[GALERIA]

Spotkanie z Renatą Piątkowską

W ramach VIII lubuskich spotkań z młodymi czytelnikami w Oddziale dla Dzieci gościliśmy Panią Renatę Piątkowską, autorkę książek dla dzieci. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 3 w Sulechowie. Renata Piątkowska to znana i ceniona autorka książek dla dzieci, napisała ich już ponad 20.

W czasie spotkania autorka opowiadała o swoich książkach, ich bohaterach, o niezwykłym świecie widzianym oczami dziecka. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się  o zwyczajach np. skąd się wziął „Prima aprilis”, jak dawniej wyglądało polewanie wodą w „Śmigus-dyngus”, z jakiego powodu topimy Marzannę, co oznacza lanie wosku w andrzejkowy wieczór. Uczniowie poznali też znaczenie niektórych przysłów.

Spotkanie było bardzo udane, ciekawe i na pewno dostarczyło niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom. Była możliwość kupna książek Renaty Piątkowskiej wraz z jej autografem.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa

Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry

6 września 2013r.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślanie wspólnych korzeni kultury europejskich oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Tegoroczny temat obchodów brzmiał „Nie od razu Polskę zbudowano”.

Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów włączyła się do obchodów poprzez zorganizowanie wystawy pod tytułem „Od Pedagogium Królewskiego do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie”, której celem było przedstawienie dziejów zabytkowego kompleksu budynków służących sulechowskiemu szkolnictwu. Słynne Pedagogium związane jest z Zygmuntem Szteinbartem, który zakładając w 1720 r. sierociniec stworzył niejako podwaliny uczelni. W 1722 roku podczas wizyty króla Prus Wilhelma I w Sulechowie wmurowano kamień węgielny pod szkołę. W uznaniu zasług placówki w 1766 r. król Prus Fryderyk II Wielki nadał jej prestiżową nazwę Królewskiego Pedagogium. W I połowie XIX wieku Pedagogium stało się swoistym kombinatem oświatowym. Wśród słynnych absolwentów uczelni byli między innymi: książę Bernard von Lippe Bisterfeld małżonek Juliany holenderskiej, Bernard von Sydow, książę Stanisław Henryk Janusz Radziwiłł – rotmistrz wojsk polskich, Albert Schulz – wybitny tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, Otto Stern – fizyk, laureat nagrody Nobla z 1940 roku. Na początku XX wieku przekształcono szkołę
w Gimnazjum. Po drugiej wojnie światowej działało tu Liceum Pedagogiczne, Studium Wychowawczyń Przedszkoli, Studium Nauczycielskie, Państwowy Zakład Wychowawczy , Zespół Szkół Administracyjnych. Od 1999 roku działała Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, przekształcona w 2001 roku w Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, która właśnie w tym roku obchodzi swoje 15-lecie. Uczestnicy obejrzeli także związaną z tematem wystawy prezentację multimedialną.

W obchodach tegorocznych dni gościliśmy:

Juliana Jakubowskiego – prorektora PWSZ w Sulechowie,

Ewę Majcherek – dyrektora biblioteki uczelnianej,

Annę Kajmowicz, Dagmarę Ziętek, Jana Grzesika – byłych i obecnych dyrektorów sulechowskich szkół,

Wojciecha Sołtysa – kierownika ds. społecznych oświaty, kultury i sportu,

Arletę Lubieniec i Romualdę Jarecka-Cieślak – radne Gminy Sulechów,

Marka Maćkowiaka i Romana Zawalnego – przedstawicieli Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego,

Wojciecha Komczyńskiego – nadleśniczego Nadleśnictwa Sulechów,

Iwonę Patalan-Misiaszek – Specjalistę Służby Leśnej,

Bernarda Grupę – dyrygenta chóru Cantabile,

Krystynę Orwat – prezeskę Uniwersytetu Trzeciego Wieku i słuchaczy.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Zainicjował ją w ubiegłym roku prezydent Bronisław Komorowski. “Czytanie” to zostało nazwane “narodowym”, żeby podkreślić jego powszechny
i egalitarny charakter. Jego podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Z tej okazji słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sulechowie przeczytali fragmenty komedii A. Fredry „Mąż i żona”. W poszczególne role wcielili się:

Justysia – Magdalena Dziurman

Elwira – Olga Likszo

Wacław – Kazimierz Kędzia

Alfred – Andrzej Roch Kowalski.

i w zabawny sposób przedstawili kulisy życia nieco znudzonej sobą pary małżonków odsłaniając skomplikowaną sieć intryg i związków.

 

Szkoła Ćwiczeń przy Państwowym Liceum Pedagogicznym w Sulechowie

Dnia 24 maja 2013r. biblioteka gościła na otwarciu wystawy nauczycieli i absolwentów „Szkoły Ćwiczeń przy Państwowym Liceum Pedagogicznym w Sulechowie”. Wystawę pod Patronatem Burmistrza Sulechowa, zorganizowało wspólnie z naszą biblioteką Sulechowskie Towarzystwo Historyczne.

 

Wizyta studyjna w USA

Wizyta studyjna dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów w Stanach Zjednoczonych  zorganizowana przez Departament Stanu USA i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego dla liderów  polskich bibliotek biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek wspieranym przez Fundację Billa i Melindy Gates. Dyrektorki dziesięciu  bibliotek publicznych z całej Polski  zapoznały się z pracą bibliotek  w Waszyngtonie, Seattle i Pensacoli. Poznały nowoczesne rozwiązania i technologie stosowane w ich pracy, spotkały się z przedstawicielami instytucji wspierających rozwój bibliotek.

Sulechów w grafice Adama Śliwińskiego

W dniach 7-26 maja w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechówmożna było podziwiać wystawę grafiki Adama Śliwińskiego. Prace przedstawiały głównie architekturę miejską oraz sakralną Sulechowa.