„Mała architektura cmentarna” – wystawa fotografii i wykład Ireneusza Gorzelannego

6 listopada historię najważniejszych nekropolii, miejsc wiecznego odpoczynku wielu słynnych Polaków przedstawił Ireneusz Gorzelanny prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”. Oprócz pięknych zdjęć zaprezentowanych na wystawie mogliśmy obejrzeć wiele slajdów i posłuchać ciekawych opowieści. Najsłynniejsze rodzime cmentarze to nie tylko miejsca pochówku, ale też niezwykłe pomniki polskiej historii i świadectwa naszej tożsamości. Wielkie i słynne nekropolie pełnią często funkcję muzealną, jako galerie na otwartym powietrzu, pełne dzieł wybitnych artystów. Z polskich cmentarzy na takie muzealne miano zasługują cztery najsłynniejsze: Powązkowski w Warszawie, Łyczakowski we Lwowie, Rakowicki w Krakowie i Cmentarz na Rossie.

Wystawę fotografii przedstawiającą grobowce i epitafia, słynne nekropolie oraz cmentarze w Łodzi, Lublinie i Poznaniu można oglądać do 18 listopada w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy.