Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego w plenerze przed Biblioteką Publiczną Gminy Sulechów

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser -Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji. Do siódmej edycji Narodowego Czytania Polacy wybrali Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

8 września 2018 r. o godz. 10:00 w plenerze przed biblioteką wspólnie czytaliśmy fragmenty powieści Przedwiośnie, rozdział 4 Podróż przez Rosję. Opowieść o szklanych domach.

Swoją interpretację tekstu zaprezentowali: Ignacy Odważny Burmistrz Sulechowa, Barbara Suwała Przewodnicząca Rady Miejskiej, Radosław Murkowski II Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Wojciech Sołtys Kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu, Sebastian Różycki Radny Rady Miejskiej, Krystyna Orwat Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Olga Likszo słuchaczka UTW, Magdalena Szandurska czytelniczka biblioteki, oraz młodzi wykonawcy ze Szkoły nr 3 Kinga Kaczmarek i Antoni Sołtys uczniowie klas III gimnazjum.