PORTRET KOBIETY – TERAPIA POPRZEZ SZTUKĘ

8 czerwca w Czytelni dla Dorosłych otwarto wystawę „Portret Kobiety”.
Wystawa jest efektem eksperymentalnego projektu studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jako terapia poprzez sztukę z osobami chorymi na schizofrenię. Projekt został zrealizowany w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim (woj. lubuskie).

Wernisażowi towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego, ukazująca cel projektu, którym było podjęcie próby zaktywizowania osób niepełnosprawnych do wyrażenia swoich emocji i uczuć poprzez różne formy sztuk plastycznych.

Podczas pierwszego etapu projektu podopieczni DPS byli źródłem inspiracji artystów. W drugim etapie, to podopieczni DPS stali się twórcami. Poznając różne techniki artystyczne wspólnie ze studentami stworzyli wiele prac malarskich, rysunków, rzeźb ceramicznych oraz fotografii. Cały projekt zakończył wspólny plener i wypalanie ceramiki japońską techniką raku.

Studenci ASP swoją postawą, życzliwością i spokojem sprawili, że do monotonnego, smutnego życia ludzi psychicznie chorych wkroczyła młodość, energia i chęć do działania.

Niezwykła, niepozwalająca przejść obojętnie wystawa, nasycona emocjami, wprawia w zamyślenie, wywołuje wzruszenie i refleksje.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do 25 lipca 2018 r.