Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim – 11.06.2019

„Kiedy ruszysz przed siebie, na pewno spotka Cię coś ciekawego (…)”
W dniu 11 czerwca br. Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci gościła autora książek, redaktora i biografistę – Łukasza Wierzbickiego. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z Przedszkola „Gucio” oraz uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 3 i uczniowie z klasy III Szkoły Podstawowej nr 1. Pochodzący z Poznania pisarz i podróżnik zaprezentował swoje książki: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” oraz najnowszą książkę pt. „Drzewo”. Autor przedstawił również opracowaną przez siebie publikację „Rowerem i pieszo przez czarny ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936” Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem – 40 tys. kilometrów pieszo, rowerem, konno oraz czółnem. Wszystkie publikacje Łukasza Wierzbickiego opisują prawdziwe historie, które usłyszał od swojego dziadka, sąsiadki oraz przyjaciela. Swoje wystąpienie autor wzbogacił oryginalnymi fotografiami, materiałem dźwiękowym i filmowym. Bohater spotkania z wielka pasją opowiadał o swojej fascynacji Kazimierzem Nowakiem i o jej pozytywnych konsekwencjach. O zbieraniu materiałów do książki, przeszukiwaniu bibliotecznych archiwów w poszukiwaniu reportaży, zdjęć i listów oraz o szukaniu kontaktu z rodziną podróżnika i rodzinami osób, które 80 lat temu pomogły Nowakowi podczas afrykańskiej podróży. Opowiadał również o niedźwiedziu Wojtku, przyjacielu polskich żołnierzy z Armii Andersa, który jest bohaterem książki „Dziadek i Niedźwiadek”. Spotkanie wzbogacone było prezentacją multimedialną, która przeniosła uczestników na czarny ląd, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami wykonanymi w latach 30. XX wieku. Temu niezwykłemu spotkaniu towarzyszyło motto „Kiedy ruszysz przed siebie, na pewno spotka Cię coś ciekawego (…)” – tymi słowami Łukasz Wierzbicki gorąco zachęcał do podróżowania, nie koniecznie na koniec świata, ale chociażby po bliskiej okolicy. Zachęcał do podróży, które można odbyć za pomocą książek – bo to właśnie dzięki książkom można dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi.