Tanoreksja czyli uzależnienie od opalania

25 października uczniowie klas IV – VIII ze szkoły podstawowej w Kalsku uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, które odbyły się w bibliotece publicznej. Tematem zajęć była tanoreksja – uzależnienie od opalania. Tanoreksja jest niezwykle groźna dla naszego zdrowia.  Badania naukowe sugerują, że promieniowanie UV zwiększa ryzyko chorób skóry i  ma właściwości uzależniające, dlatego niektórzy opalają się nałogowo. Chodzi tu nie tylko o wystawianie ciała na słońce, ale również o używanie krytych łóżek opalających i lamp emitujących sztuczne promieniowanie UV (solaria). Tanoreksja to obsesyjna chęć opalania się, bez względu na stan skóry i rodzaj karnacji. Tanorektyczki i tanorektycy odczuwają ciągłą potrzebę przebywania na słońcu lub korzystania z solarium. Liczba zachorowań na raka skóry spowodowana nadmiernym opalaniem z roku na rok jest coraz większa. Najgorzej, gdy osoby o jasnej karnacji starają się nadrobić brak słońca w ciągu krótkiego urlopu. Wysoka dawka promieniowania w rejonach mocno nasłonecznionych staje się wówczas toksyczna, dochodzi do zmniejszenia ilości włókien kolagenowych, zablokowania produkcji melatoniny i uszkodzenia skóry. Do niedawna z tanoreksją borykały się najczęściej kobiety w średnim wieku. Niestety szybko do tego grona zaczęły dołączać młode dziewczyny. Co ciekawe przybywa także mężczyzn – najczęściej tych, którzy równolegle są uzależnieni także od siłowni. Leczenie tanoreksji jest trudne ponieważ formalnie taka jednostka chorobowa nie istnieje. Z pomocą mogą przyjść profesjonalni terapeuci specjalizujący się w leczeniu uzależnień. W przeciwnym razie nałóg opalania może stać się śmiertelnie niebezpieczny. Terapia tego uzależnienia przebiega podobnie jak w przypadku leczenia innych zaburzeń o podłożu psychicznym. Wiąże się ze współpracą z psychoterapeutą, często przybiera postać terapii grupowej. Sygnałem do rozpoczęcia leczenia jest kontynuowanie opalania, pomimo stwierdzenia faktów szkodzenia własnemu zdrowiu. Celem spotkania w bibliotece na zajęciach warsztatowych dotyczących tanoreksji było uzmysłowienie młodym ludziom, że korzystanie w nadmiarze z promieni słonecznych  oraz solarium źle wpływa na nasz organizm, grozi pogorszeniu naszego zdrowia i może nawet doprowadzić do śmierci.