Teatr Edu-artis z Krakowa -„Gdzie jesteś święty Mikołaju” oraz „Cyberpułapka”

We wtorek 4 grudnia po raz kolejny do biblioteki zawitali artyści z Krakowa z teatru  Edu-artis, którzy zaprezentowali się w dwóch spektaklach. Jeden z nich to przedstawienie dla przedszkolaków pt. „Gdzie jesteś święty Mikołaju”, drugi to spektakl edukacyjny pt. „CYBERPUŁAPKA” dla  uczniów klas VI – VIII. W przedstawieniu „Gdzie jesteś święty Mikołaju” dwa wesołe elfy Pralinek i Landrynek wprowadziły wszystkich w magiczny, przedświąteczny nastrój, opowiadając prawdziwą historię o życiu Świętego Mikołaja i prosząc widzów o pomoc w jego odnalezieniu. Opowieść pełna humoru, interaktywnych zabaw i wspaniałej aranżacji muzycznej, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem najmłodszych odbiorców, którzy nagrodzili aktorów gromkimi brawami. „Cyberpułapka” poruszała problem zagubienia się młodych ludzi w wirtualnym świecie gier i portali społecznościowych. Przekaz sztuki był bardzo przejrzysty – wirtualny świat to przestrzeń pełna iluzji
i zakłamania – nigdy nie zastąpi bezpośrednich relacji z drugim człowiekiem. Tylko w „realu” poznamy smak serdeczności, przyjaźni, prawdziwej miłości. W przedstawieniu pokazano, jak ważny jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, ze światem realnym. Bohaterowie spektaklu przedstawili sytuacje, w których młodzi ludzie stają się ofiarami przemocy wynikającej z niewłaściwego korzystania z poczty elektronicznej, zawierania znajomości przez Internet oraz „zabawy telefonem” np. nakręcanie filmików. Oprócz wspomnianego tematu bezpieczeństwa w sieci, spektakl ten miał również inne przesłanie. Dotyczyło ono niekorzystnego wpływu na zdrowie i ogólną kondycję organizmu przez wielogodzinne przebywanie przed ekranem monitora lub nieprzerwanego korzystania z ulubionego smartfona. Mamy nadzieję, że przedstawione w spektaklu postępowanie młodej bohaterki i nieprzemyślane działania jej rówieśników, pozwoliło zebranej młodzieży ocenić swoje zachowanie na tle opowiedzianej historii.