Zapraszamy na wystawę fotografii Rolanda Hellmanna Wędrowiec między światami

Zapraszamy na wystawę fotografii Rolanda Hellmanna
„Wędrowiec między światami”

Wystawę można oglądać do 30 maja 2018 r. w godzinach otwarcia biblioteki

Roland Hellmann to europejczyk z niemieckimi korzeniami. Fotograf i autor książek. Urodził się na Śląsku (23.12.1944 r.), wychował w Republice Federalnej Niemiec. Już od czasów młodzieńczych interesował się fotografią. Pierwsze czarno – białe zdjęcia wykonał prostym aparatem Boxkamera 6×6.

Z pasją chodzi po górach, często z aparatem fotograficznym. Fascynuje go nienaruszona natura, mieszkańcy gór oraz lodowce i zamarznięte jeziora polodowcowe. Często wyposażony tylko w kamerę wędrował po górach i skałach w Alpach Wysokich.

Do jego ulubionych motywów należą ludzie. Zdjęcia przedstawiające ludzi, pokazujące ich życie, zmieniającą się modę, często są ważnymi dokumentami zachodzących zmian.

Od 2010 roku Roland Hellmann mieszka na terenie Ziemi Lubuskiej, obecnie Zielonej Góry.
Z wielkim zaangażowaniem i ciekawością  oraz  sercem pokazuje piękno tego regionu. Wykonując zdjęcia naturalne, pełne wyrazu, przywiązując  dużą wagę do detalu.

Wydał wiele publikacji dwujęzycznych (niemiecko-polskich). W roku 2008 album o Zielonej Górze pt. „Moje ulubione miasto Zielona Góra”, który znalazł wielu sympatyków na całym świecie. Album ten był wznawiany kilkakrotnie. Także dwujęzyczny, album o miastach na polsko-niemieckim pograniczu pt. „Guben-Gubin. Euromiasto w sercu Europy” (2012). Gdzie pokazuje najciekawsze  niemiecko- polskie  tematy , co łączy i co dzieli te miasta.
Temat współpracy przygranicznej jest częsty w jego publikacjach, artykułach
i fotografiach. Jest pomysłodawcą, wykonawcą i redaktorem społeczno-kulturalnego programu telewizyjnego.