“Muzeum porzuconych sekretów”.

W środę, 22 lutego 2017 r., uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki omawiali książkę Oksany Zabużko “Muzeum porzuconych sekretów”.
Ukraińska pisarka debiutowała w 1996 roku postmodernistyczną powieścią „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”. Sam tytuł był w tamtych czasach dla konserwatywnej Ukrainy skandalizujący, a książka została okrzyknięta manifestem ukraińskiego feminizmu. W powieści tej autorka opisuje niemożność stworzenia relacji między ludźmi jako konsekwencji totalitaryzmu. Kolejną książką był zbiór siedmiu opowiadań „Siostro, siostro”. Za powieść “Muzeum porzuconych sekretów” pisarka otrzymała Nagrodę Literacką Europy Środkowej Angelus.
“Muzeum porzuconych sekretów” to wielowątkowa powieść , której akcja rozgrywa się na Ukrainie w roku 2004 i w czasach wojennych i powojennych. Tytułowe sekrety nawiązują do słowiańskiej zabawy dziewczynek w zakopywanie różnego rodzaju „sekretów” pod znalezionym kawałkiem szkła. To stanowi punkt wyjścia do reporterskich poszukiwań głównej bohaterki . Dziennikarka telewizyjna przygląda się przemianom politycznym na Ukrainie, przeprowadzając rozmowy z poszczególnym bohaterami odsłaniającymi przed nią kolejne karty historii Ukrainy. Historię tą obserwujemy oczami kobiety niezależnej , która nie godzi się na zastaną rzeczywistość.
Książka wywołała żywiołową dyskusję na temat historii Ukrainy i związanych z nią wydarzeń.

Może Ci się również spodoba