Narodowe Czytanie-8 nowel na 8 Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012 roku. Zostało zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W ubiegłym roku akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako lekturę wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w której autor dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa.

Z roku na rok przybywa miejsc, w których czytana jest polska literatura. W pierwszym roku w akcji wzięło udział 60 miejscowości, w drugim – 750, a dwa lata temu było ich ponad 2000. W ubiegłym roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytano na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

W tym roku do Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel. To: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Nasza biblioteka jak co roku była organizatorem Narodowego Czytania w plenerze. O godz. 10:00 zaproszeni goście przeczytali „Katarynkę” Bolesława Prusa przed siedzibą biblioteki.

Z tekstem noweli zmierzyli się :

Jako :

Pan Tomasz – Wojciech Sołtys – Burmistrz Sulechowa

Narrator 1 – Teresa Zawalna – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów

Narrator 2 + Lokaj – Tomasz Furtak – Dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury

Narrator 3 – Krystyna Knyspel – Kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu

Narrator 4 – Romuald Modrzyk – Dyrektor SP nr 3 w Sulechowie

Narrator 5 + Pani – Irena Podsiadły – Naczelnik Wydz. Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze

Narrator 6 + Przyjaciel – Halina Jarowicz – Przewodnicząca Sekcji Emerytów ZNP
w Sulechowie

Narrator 7 – Kinga Kaczmarek – Wicemistrz Pięknego Czytania 2018

Narrator 8 + Stróż – Antoni Sołtys – Uczeń CKZiU w Sulechowie

Narrator 9 – Krystyna Orwat – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sulechowie

Narrator  10 – Ada Puto – Przedstawicielka  Hufca Babimojsko- Sulechowskiego ZHP

Narrator 11 – Izabela Wojewoda – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Sulechowie

Dziewczynka – Zuzanna Galor – Mistrz Pięknego Czytania 2018

Matka – Magdalena Szandurska – Przedstawicielka Stowarzyszenia na Rzecz Kultury, Sztuki i Edukacji “Stella Polaris”

 

Może Ci się również spodoba