Spotkania z pasjami

Spotkania z pasjami

Opis ogólny projektu

W 2013 roku w ramach grantu od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Orange realizowała projekt edukacyjno-animacyjny dla seniorów „spotkania z pasjami”, podczas którego seniorzy z całej Polski mieli okazje spotkać się wirtualnie z osobami pełnymi pasji, takimi jakKrystyna Janda, Teresa Lipowska, Hanna Bakuła, Jacek Pałkiewicz, DJ Wika.

Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony bibliotek jak i seniorów, dlatego postanowiliśmy kontynuować nasze wirtualne spotkania.

W 2014 roku projekt zakłada przeprowadzenie na żywo w bibliotekach 15 spotkań online w formie wideo konferencji (poprzez streaming online), skierowanych do osób starszych. Tym razem spotkamy się z innymi, ale równie interesującymi ludźmi. Zaczynamy od spotkania z panem Emilianem Kamińskim!

Cel projektu

Głównym celem projektu jest aktywizacja społeczna seniorów – sprawienie, by seniorzy wyszli z domów i spotkali się ze sobą w miejscu publicznym. Chemy stworzyć przyjazną przestrzeń, która umożliwi im nawiązywanie nowych kontaktów oraz otworzy ich na innych ludzi.

Kolejnym ważnym elementem jest rozbudzanie w nich chęci do dzielenia się swoją wiedzą, pasją z innymi. Chcemy pokazać, jak wiele osób starszych wciąż pozostaje czynna zawodowo lub jak kreatywnie wykorzystuje swój czas wolny na dokształcanie się, rozwijanie pasji, pomoc innym.

Strona internetowa Fundacji Orange

Spotkanie z pasjami

Czwartego grudnia w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów odbyło się ostatnie spotkanie realizowane w ramach II edycji projektu Fundacji Orange – Spotkania z pasjami. Gościem spotkania była pani Katarzyna Grochola – popularna współczesna pisarka, która zmieniła oblicze literatury obyczajowej w Polsce. Otworzyła niejedne drzwi, uchyliła okna, pokazała drogę, jak żyć, jak pisać, jak kochać. Od ponad dwóch dekad rozkochuje w sobie kolejne rzesze czytelników. Jej książki sprzedały się w nakładzie kilku milionów egzemplarzy, a każda z nich zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów. Opublikowała dziewięć powieści, cztery tomy opowiadań, dwa tomy rozmów z psychoterapeutą Andrzejem Wiśniewskim oraz jedyny w swoim rodzaju dialog z córką Dorotą Szelągowską. Pani Katarzyna za swoją działalność literacką otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

Na obecną postawę życiową autorki wpłynęła dramatyczna walka z chorobą nowotworową, uwieńczona zwycięstwem.

Za nami 14 niezwykłych spotkań, pełnych pasji, radości, wzruszeń. Każde ze spotkań poruszało inny temat, wszystkie jednak łączył wspólny cel – przedstawienie tego, że szczęście i pasję odnaleźć można w swojej codzienności.

Bardzo dziękujemy za udział w spotkaniach seniorom z Centrum Usług Socjalnych w Kruszynie oraz pani Magdalenie Szandurskiej opiekunce grupy.

„Do przodu żyj! Żyj kolorowo!”

20 listopada odbyło się kolejne „Spotkanie z pasjami” z piosenkarką Ewą Bem, która w trakcie spotkania opowiedziała jak rozpoczęła się Jej droga muzyczna, a także podzieliła się swoimi pomysłami i receptą na to ,,jak być szczęśliwym”. Sposobem pani Ewy na radość życia jest przede wszystkim uśmiech i otwartość na drugiego człowieka. Uczestnicy z wielką przyjemnością słuchali Jej utworów, które Fundacja Orange z nagrań zaprezentowała w małym recitalu. Wspólnie z panią Ewą śpiewali, a w czasie perfekcyjnie prowadzonego spotkania spontanicznie reagowali oklaskami lub gromkim śmiechem.

Spotkanie z Panią Elżbietą Maruszczak

Za nami spotkanie z Panią Elżbietą Maruszczak – rozmawialiśmy o mechanizmie grywalizacji,
w trakcie spotkania odbyło się także 3 zadanie, realizowane na żywo w ramach konkursu grywalizacyjnego ,,pasjami gramy”. W konkursie wyróżnionych zostało 10 osób w tym jedna Pani biorąca udział w naszym spotkaniu. Wśród najlepszych zdjęć konkursowych, znalazły się również fotografie podopiecznych CUS w Sulechowie.

Świat fantastycznej muzyki

Bohaterami kolejnego spotkania z pasjami , które odbyło się 16 października byli Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk. Pasja do muzyki nadała im kierunek w drodze zawodowej. Szczególną sympatię zdobyli dzięki lubianym i chętnie oglądanym programom z cyklu „Dozwolone od lat czterdziestu” – później „Wideoteka dorosłego człowieka”, gdzie w duecie zapraszali widzów do muzycznego wspomnienia czasów minionych.

Cała Praga Śpiewa

 

Dnia 2 października odbyło się kolejne “Spotkanie z pasjami”. Gośćmi połączenia internetowego byli członkowie zespołu Cała Praga Śpiewa, powstałego z inicjatywy Stowarzyszenia Barwy Kultury oraz Domu Dziennego Pobytu przy ul. Brzeskiej w Warszawie. Twórczość, odwołuje się do tradycji miejskiego folkloru, łączy miłość do szlagierów z potrzebą wspólnego spędzania czasu i muzykowania. W spotkaniu uczestniczyło 13 osób, seniorzy – podopieczni CUS w Sulechowie, którzy po raz kolejny zadeklarowali chęć udziału w kolejnych „Spotkaniach z pasjami”.

„Z aparatem przez życie”

18 września seniorzy uczestniczący w spotkaniu poznali pasję Anny Musiałównej, którą jest fotografia reporterska. Bohaterka spotkania chce zatrzymać w czasie wyjątkowe chwile, które spotykają nas na naszej drodze. Pani Anna fotografią pasjonuje się od 1971r. jej działalność była wielokrotnie nagradzana w Konkursach Fotografii Prasowej. Reportaże pani Anny, przepełnione są niesamowitymi i pasjonującymi ludzkimi historiami możemy je podziwiać dziś między innymi w tygodniu „Polityka”.
Wideo spotkanie zorganizowane przez Fundację Orange pokazało uczestnikom, że rzeczywistość, w której żyjemy, cały otaczający nas świat – miejsca i ludzie nasycone są inspiracjami i fantastycznymi, niewyczerpanymi pokładami wielkich i małych opowieści, na których zatrzymanie doskonałym sposobem może być właśnie fotografia. W spotkaniu uczestniczyło 15 osób.

Jak prowadzić swoje małe gospodarstwo?

Bohaterką pierwszego po wakacjach spotkania z pasjami w dniu 28.08.2014r. była pani Jadwiga Wyrozębska-Badowska. Pani Jadwiga wraz z mężem przeprowadziła się na wieś oddaloną o 30km od Łodzi do ponad 100 letniego domu, który wymagał kompletnej renowacji. Pasja wnętrzarska państwa Badowskich, głowy pełne pomysłów i zapał do pracy przyczyniły się do stworzenia wymarzonej przez nich przestrzeni. Realizują także pomysł na życie bardziej ekologiczne w ich ogrodzie spotkać można ule z pszczołami, króliki w klatkach, a także kury najróżniejszych rodzajów oraz grządki uprawiane w naturalny sposób.
W spotkaniu udział wzięło 13 osób, seniorzy podopieczni CUS w Sulechowie, którzy już dzisiaj zapewnili, że będą uczestniczyć w kolejnym spotkaniu.

Spotkanie z Teresą Bancewicz

Bohaterką kolejnego spotkania z pasjami w dniu 26.06.2014r. była Teresa Bancewicz, która spełnia swoje największe marzenie – podróże w najodleglejsze zakątki Ziemi. Pani Teresa zwiedza świat autostopem, ponieważ skromna emerytura nie pozwala jej na inną formę podróżowania. Wykorzystując zebrane przez lata doświadczenie i odwagę udowodniła, że nie ma żadnych ograniczeń. Uważa, że ani wiek ani pieniądze nie powinny powstrzymywać nas przed sięganiem po swoje marzenia.
W spotkaniu uczestniczyło 12 osób, seniorzy – podopieczni CUS w Sulechowie, którzy po raz kolejny zadeklarowali chęć udziału w kolejnym, które odbędzie się
w dniu 17.07.2014 r.

[Galeria]

„Przemiany w Polsce okiem satyryka”

5 czerwca w kolejnym spotkaniu wideo zorganizowanym przez Fundację Orange bohaterem był Jerzy Kryszak. Celem spotkania było spojrzenie na temat historii z perspektywy satyryka, komentującego na bieżąco sytuację w Polsce komunistycznej oraz włączenie się w obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów. W spotkaniu uczestniczyło 10 osób, które pamiętają program telewizyjny oglądany przez całą Polskę „Polskie ZOO”. Na kolejne spotkanie zapraszamy 26.06.2014 r.

[Galeria]

Czy szata zdobi człowieka?”

22 maja uczestnicy „Spotkania z pasjami” wysłuchali porad pani Hanny Gajos dziennikarki, wydawcy i krytyka mody. Pasją pani Hanny zawsze była moda, która przerodziła się w pracę. Jej artykuły pojawiały się w takich czasopismach jak „Świat Mody”, „Kobieta i Życie”, „Pani”, „Uroda”. Jest autorką książki pt. „Bądź dobrze ubrana”. W spotkaniu uczestniczyło 14 osób.

Zachęcamy do udziału w kolejnym spotkaniu dnia 5.06.2014r. z Jerzym Kryszakiem.

„W zdrowym ciele zdrowy duch.”

8 maja w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z pasjami.” Bohaterką spotkania w formie online była Urszula Szczurek, emerytka organizująca zajęcia fitness dla seniorów. Pani Urszula dała się poznać jako osoba pełna energii i pogody ducha. Pokazała iż niezależnie od wieku można zachować sprawność fizyczną na wysokim poziomie, a co za tym idzie zdrowie i dobre samopoczucie. Motto życiowe bohaterki spotkania to „W zdrowym ciele zdrowy duch.” W spotkaniu wzięło udział 5 osób, na kolejne zapraszamy za dwa tygodnie.

Spotkania z pasjami – “szczęście jest wszędzie”

24 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się pierwsze wideo spotkanie organizowane przez Fundację Orange. To cykl spotkań z ludźmi pełnymi pasji. Dziś bohaterką spotkania była Katarzyna Miller – psychoterapeutka z wykształcenia i powołania, publicystka, filozofka i poetka śpiewająca swoje piosenki. Opowiedziała uczestnikom spotkania o szczęściu i radości życia, które nadają mu blask. Pani Katarzyna, osoba pełna ciepła, przekonywała do życia świadomego, przepełnionego pasją, energią, chęcią odkrywania i radości z drobnych spraw codziennego życia. Zapewniała, że szczęście mieszka w każdym z nas, musimy tylko uwierzyć w siebie, swoje możliwości i zacząć bardziej świadomie przeżywać swoje emocje.

W spotkaniu uczestniczyło 16 osób, seniorzy – podopieczni CUS w Sulechowie, którzy już dzisiaj zadeklarowali chęć udziału w kolejnym, które odbędzie się w dniu08.05.2014 r.