„W dobrym gronie… poznaj sulechowskie winnice” – otwarcie wystawy fotograficznej Klubu „FOTOKADR” Sulechowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz promocja „Przewodnika po winnicach Gminy Sulechów” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021

„Smaki Dziedzictwa” to hasło tegorocznej 29. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. A jakie smaki dziedzictwa bliskie są lubuskiemu ? Niewątpliwie smaki winnych gron z lubuskich winnic oraz produkty regionalne.

Winnice towarzyszyły przez całe stulecia sulechowskiemu krajobrazowi. Krzewy winne rosły w wielu miejscach w rejonie obecnej ulicy Odrzańskiej, ale było ich tam niewiele. Duże powierzchniowo plantacje występowały nad brzegami Odry i Obrzycy. Był to rejon Cigacic, Górzykowa, Radowic i Podlegórza. Klimat w tych miejscach dla delikatnego krzewu okazał się optymalny. Dorodne winnice istniały w tych wsiach przez wieki, stając się w życiu Sulechowa jednym z istotnych czynników jego bogactwa i pomyślności. Po 1945 tradycje winiarskie zniknęły z pejzażu miasta i okolic. Od kilkunastu lat powstają nowe winnice, gdzie z powodzeniem wyrabia się wino z własnych winogron.

       

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 roku Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Zapraszamy do wysłuchania spotu EDD z udziałem Meli Koteluk: https://www.youtube.com/watch?v=YCmOq1_pg68 !

 

Może Ci się również spodoba