SPOTKANIE „CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI - HISTORIA GROBAMI PISANA”

15 listopada odbyło się kolejne spotkanie z przewodnikiem lubuskim Ireneuszem Gorzelannym, podczas którego zaprezentował przygotowaną przez siebie wystawę fotograficzną na temat najstarszej nekropolii Lwowa. Autor zdjęć z pasją opowiadał o swoich podróżach do Lwowa, o historii nagrobków, pomników, kaplic i osób spoczywających na cmentarzu.
Cmentarz Łyczakowski rozciąga się na 40 hektarach malowniczych pagórków, porośniętych starymi drzewami. Szereg znajdujących się tam nagrobków i kaplic to wybitne dzieła sztuki XIX i XX w. Tym samym stanowi on jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych Lwowa.
Autorami najcenniejszych pomników na cmentarzu Łyczakowskim byli rzeźbiarze i architekci różnych narodowości , m.in. Hartman Witwer, Anton, Jan i Leopold Schmiserowie, Abel Maria Perier, Cyprian Godebski, Julian Markowski, Tadeusz Borącz, Leonard Marconi, Kazimierz Ostrowski i inni.
Oryginalne zdobnictwo nagrobne, które powstało w ciągu kilkunastu dziesięcioleci we Lwowie, zawierało rozwinięcie niemal całej antycznej i chrześcijańskiej symboliki pośmiertnej. W niezliczonych wariantach powtarzają się tu postacie zasmuconych aniołów, kobiet obejmujących sarkofagi, boleściwych płaczek , przeróżne kreacje symbolizujące ból, żal, smutek oraz chrześcijańskie wyobrażenia pociechy, ukojenia, wiary, nadziei i miłości.
Na tysiącach mogił i grobowców najczęściej eksponowane są rzeźby i płaskorzeźby zniczy, gromnic, klepsydr, zgaszonych pochodni, opadłych skrzydeł, skrzyżowanych piszczeli, nad którymi góruje godło męki - krzyż, symbol życiowego cierpienia.
Cmentarz Łyczakowski jest najważniejszą nekropolią dla polskiej historii i kultury. Spoczywają tutaj m.in. Julian Konstanty Ordon, Seweryn Goszczyński, Karol Szajnocha, Artur Grottger, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska. Jest to również bardzo ważne miejsce dla kultury i historii Ukrainy. Autonomiczną częścią nekropolii Łyczakowskiej jest Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich. Na terenie cmentarza znajdują się również wydzielone kwatery powstańców listopadowych, tzw. kwatera Żelaznej Kompanii i styczniowych na Górce Powstańczej.

cmentarz-lyczakowski---2
cmentarz-lyczakowski---4